Rady

Jak se říká - Dobrá rada nad zlato.

 

Velikost akvária
 Tak před tímto rozhodnutím nezbytně stojí každý začínající akvarista. A nejen on, ale všichni členové rodiny. Pořizovací cena je přímo úměrná velikosti akvária(nádrže). Čím větší nádrž, tím větší pořizovací cena, ale také větší spotřeba energie. Větší cena za osazení nádrže rybami i rostlinami. I technika stojí více, bez té se neobejdete. A i ta nejtišší technika vydává zvuky, které mohou být někomu nepříjemné. Musíte se tedy dobře rozhodnout kde bude akvárium stát. Ve starších domech s dřevěnou podlahou je velmi omezená nosnost podlahy a je dobré se rozhodnout o velikosti až po rozhodnutí statika. Velikost nádrže musí odpovídat druhům ryb a rostlin, které v nádrži budeme chovat a pěstovat. Ne všechny ryby se cítí dobře ve velké nádrži a naopak. A musíme mít na zřeteli i fakt, že čím menší akvárium, tím hůře se udržuje v biologické rovnováze, a tím pádem nás bude stát mnoho úsilí a času udržet život v nádrži.

 

Tvar akvária
 Fantazii se meze nekladou, ale musíme mít na paměti, že voda se okysličuje na hladině a proto kulaté nádrže ve tvaru koule nejsou dostatečně prokysličeny, nehledě na to, že se velmi špatně čistí. Tvar akvária se musí také řídit osazenstvem, ryby které rády plavou (většina hejnových ryb) mají mít dlouhé, protáhlé nádrže. Cichlidy které si vytvářejí teritoria a chrání je, by měli mít dostatek prostoru co se týče do šířky. Dle tvaru a velikosti nádrže se vybírá i různě tlusté sklo. Nejlépe je zakoupit celý set a nebo si nechat vyrobit akvárium u odborníků, které vám na vyrobenou nádrž záruku.  

 

Stanoviště
 Dobře umístit nádrž je velmi důležité. Jak se jednou zřídí nádrž, již s ní nejde pohnout. A není to jen kvůli hmotnosti, která je obrovská, ale hlavně kvůli rybám a rostlinám. 
Mělo by se dodržet několik zásad pro stanoviště. Nemělo by na něj dopadat sluneční světlo. Nebezpečí řas. Nejlépe se daří akváriu v temnějším kutě bytu. Nemělo by být akvárium v blízkosti okna, ať již kvůli hluku zavírání a otvírání okna, nebo hluku zvenčí či rychlé změně teploty. Nemělo by být i v blízkosti dveří, kvůli velkému hluku, či kvůli průvanu. 
Akvárium musí být v naprosté rovině. A podložka musí být pevná a musí bezpečně udržet plné akvárium. Mezi akvárium a podložku je nejlepší umístit polystyren. Vyrovná i nejmenší nerovnost, jelikož i zrnko písku pod akváriem může vést k prasknutí.

Rostliny

Proč jsou rostliny v nádržích důležité

 

            Mnoho začínajících akvaristů upřednostňuje ve svých počátcích výběr ryb, ale jestliže nechce chovat vyloženě speciální druhy ryb, měl by se spíše zaměřit na výběr rostlin. Ty udávají ráz celé nádrže. Rostliny jsou v nádržích životně důležité, produkují totiž kyslík a přijímají oxid uhličitý, který naopak vylučují ryby a svým kořenovým systémem pomáhají odbourávat odpadní látky. Je tedy jasné, že rostliny jsou hlavním strůjcem vyváženého biotopu v nádrži.

            Jak rostliny produkují kyslík pomocí chlorofylu a slunečního svitu je většině lidem jasné z dob základní školy. Všechny rostliny, které jsou zelené, dokáží vytvářet proces fotosyntéza, kdy z vody a oxidu uhličitého vytvářejí sacharidy díky jimž žijí. A jakoby mimochodem vytvářejí i kyslík.

            Tento proces – fotosyntéza – probíhá jen za dne (i za umělého osvětlení). Sice dýchají stále ale jen při dostatečném osvětlení produkují kyslík.

            To ovšem není vše proč jsou rostliny tak užitečné a prospěšné pro zdravý biotop v nádrži. Je tím i bakterie a zdravé menší řasy, které se usazují na listech rostlin.

            Dokáží také čistit vodu od bakterií, které jsou pro ryby škodlivé.

            Odpadní látky, exkrementy, zbytky jídla, (dusíkaté látky) jsou skvělé hnojivo pro rostliny.        

            Kořeny rostlin dokáží také uvolňovat malé množství kyslíku, takže v jejich okolí substrát nehnije