Proč jsou rostliny v nádržích důležité
Mnoho začínajících akvaristů upřednostňuje ve svých počátcích výběr ryb, ale jestliže nechce chovat vyloženě speciální druhy ryb, měl by se spíše zaměřit na výběr rostlin. Ty udávají ráz celé nádrže. Rostliny jsou v nádržích životně důležité, produkují totiž kyslík a přijímají oxid uhličitý, který naopak vylučují ryby a svým kořenovým systémem pomáhají odbourávat odpadní látky. Je tedy jasné, že rostliny jsou hlavním strůjcem vyváženého biotopu v nádrži.
Jak rostliny produkují kyslík pomocí chlorofylu a slunečního svitu je většině lidem jasné z dob základní školy. Všechny rostliny, které jsou zelené, dokáží vytvářet proces fotosyntéza, kdy z vody a oxidu uhličitého vytvářejí sacharidy díky jimž žijí. A jakoby mimochodem vytvářejí i kyslík.
Tento proces – fotosyntéza – probíhá jen za dne (i za umělého osvětlení). Sice dýchají stále ale jen při dostatečném osvětlení produkují kyslík.
To ovšem není vše proč jsou rostliny tak užitečné a prospěšné pro zdravý biotop v nádrži. Je tím i bakterie a zdravé menší řasy, které se usazují na listech rostlin.
Dokáží také čistit vodu od bakterií, které jsou pro ryby škodlivé.
Odpadní látky, exkrementy, zbytky jídla, (dusíkaté látky) jsou skvělé hnojivo pro rostliny.
Kořeny rostlin dokáží také uvolňovat malé množství kyslíku, takže v jejich okolí substrát nehnije.